Wednesday May 18, 2022

Części rowerowe i ich ochrona anodowaniem

Części rowerowe narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia. Ramy znosić muszą nierównomierne naprężenia, w szczególności rowerów górskich, a zębatki łańcucha wystawione są na mechaniczne uszkodzenia wywołane ciągłym tarciem. Jaką metodę wybrać, aby odpowiednio chronić każdą z tych części?

Foto: widelce poddane anodowaniu

Odpowiedzią jest anodowanie. Metoda ta niesie ze sobą wiele korzyści jak i możliwości. Metoda anodowania dzieli się na trzy typy. Mimo iż każda bazuje na tym samym procesie wytwarzania warstwy tlenku na powierzchni metalu, każdy z nich ma inne zalety i używany jest do innych rodzajów części metalowych. Typ I wytwarza najcieńszą warstwę tlenku i jest używany do części mało narażonych na uszkodzenia.

Typ II pozwala na wytworzenie grubszej warstwy tlenku, dzięki czemu lepiej chroni powierzchnie metali. Pozwala ona również na użycie różnokolorowych pigmentów, tworząc jednolitą warstwę nie tylko chroniącą przed korozją, ale i nadającą estetyczny wygląd. Pozwala też na stworzenie wyjątkowych efektów, niemożliwych do podrobienia żadna inną metodą. W związku z tym, anodowanie typu II używane jest do pokrywania ram, kierownic czy obręczy kół, nadając każdemu z rowerów ich unikatowy wygląd. Anodowanie typu II również znakomicie przygotowuje metal przed malowaniem, oczyszczając go z wszelkich zanieczyszczeń, równocześnie sprawiając, iż pokrycia malarskie znacznie łatwiej przywierają do powierzchni metalu.

Foto: części rowerowe

Jeśli chodzi o części najbardziej narażone na uszkodzenia i ścieranie, jak np. ogniwa łańcucha, czy mechanizm korbowy, wymagają one znacznie lepszej ochrony. Pomocne tu będzie anodowanie typu III, tzw. anodowanie twarde. Polega ono na wytwarzaniu powłoki ochronnej o twardości stali węglowej. Powłoka ta jest mocno przylegająca i jednolita, dzięki czemu znakomicie chroni metal przed korozją jak i uszkodzeniami mechanicznymi, a części te nie wymagają dalszej obróbki.

Anodowanie nie tylko nadaje ładny wygląd metalom. Również chroni je przed działaniem czynników zewnętrznych jak również przed korozją. Zmniejsza tarcie, a więc chroni części metalowe przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi, pozwalając na długotrwałą eksploatację.

Anodowanie jest wykonywane przez wiele firm na rynku, a jedną z nich jest Poeton Polska. Szczycą się oni znakomitą renomą, od lat oferują najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu usług znanych jako obróbki powierzchniowe metali. Współpracują z przedsiębiorcami z branży lotniczej, medycznej czy obronnej, zapewniając znakomitej jakości rozwiązania dla każdego z projektów.

Back to Top